Trávniky /časový harmonogram/
    Trávnik  môžeme stručne charakterizovať ako umelé spoločens-tvo rastlín rovnomerne pokrývajúcich pôdu, v ktorom jednoznačne prevládajú bohato odnožujúce druhy tráv, intenzívne prekoreňujúce vegetačnú  vrstvu pôdy, vytvárajúc hustý, pevný a pružný trávny drn, ktorý sa pravidelným kosením a ďalšími kultivačnými zásahmi udržuje v požadovanom vzhľade a stave, plniac estetické, hygienické a rekreačné funkcie.
     Zakladáme ho najčastejšie výsevom, novšie i ukladaním mačiny.
     Základom kvalitného trávnika je:
Príprava parcely
    Treba vedieť, že 3/4 úspechu založenia trávnika sú vo výbere resp. príprave pôdy, čo zahrňuje:       Optimálne  pH pre trávniky je 5,5 - 6,5, obsah humusu by mal byť okolo 5 %. Pripravenú pôdu niekoľko týždňov necháme v kľude - stabilizuje sa pôdny profil, vyklíčia semená burín. Je výhodné pôdu pripraviť na jar, výsev urobiť koncom leta (15. augusta - 15. sepembra). V tomto období už väčšina širokolistých burín vyklíčila, resp. znižujúce sa  teploty nie sú pre ne priaznivé, zvyčajne je dostatok pôdnej vlahy; väčšina tráv pred zimou  intenzívnejšie odnožuje, takže sa
porast pred zimou dobre zahustí. Možný je i opačný postup, pôda sa pripraví na jeseň, vysieva sa na jar (15.apríl - 15. máj).
Výber správneho osiva
    Osivo vyberáme podľa účelu trávnika, jeho zaťažovania prípadne expozície stanovišťa (svetlo, tieň). Na 100 m2 potrebujeme 1 - 2 kg osiva (pre ten ktorý typ je presnejšie uvedené na balení).
       Z hľadiska kvality osiva je dôležitá expirácia, nakoľko trávy rýchlo strácajú klíčivosť-po prvom roku  je klíčivosť 90%, po 2. 75%, po 3. 40%. Štvorročné osivo je prakticky nepoužiteľné.
Založenie trávnika
       Trávnik zvyčajne zakladáme výsevom. Uloženie hotovej mačiny je sice efektívnejšie - ukladá sa prakticky hotový trávnik, pričom je možný výber druhu trávnika. Tento spôsob zakladania trávnika je ale finančne náročnejší, nakoľko cena 1 m2 mačiny  je okolo 100 - 120 korún, bez dopravy. Aj pri ukladaní mačiny
treba klásť rovnaký dôraz na prípravu  plochy ako pri výseve. Pri zakladaní menších plôch sa vysieva zvyčajne ručne. V takomto prípade je výhodné rozdeliť na rovnomerné časti jednak parcelu jednak osivo. Plochu osievame v dvoch na seba kolmých smeroch. Po výseve zapravíme osivo jemným zahrabaním, zasekávaním.
Pôdu  zhutníme ľahkým valcom, aby sa obnovila kapilárna vzlínavosť.
 Pozor! Dostatočná pôdna vlhkosť (závlaha) je limitujúcim faktorom úspešnosti, nakoľko v prípade preschnutia povrchovej vrstvy s naklíčeným osivom spravidla dôjde k úplnému zničeniu výsevu. Istým nebezpečím je i vytvorenie pôdneho prísušku.
       Vzchádzanie je v rozpätí 1 - 2 týždne, podľa druhu použitého osiva a teplotných a vlhkostných pomerov. Ak porast do 3 týždňov nevzíde, v niektorom z kľúčových  momentov došlo ku chybe (rezíduá v pôde, nekvalitné osivo, hlboký výsev, nevyrovnaná závlaha).
Starostlivosť o vzídený trávnik
     Mladý trávnik začíname kosiť, keď porast má približne 10 cm, prvýkrát sa kosí na 5 -6 cm, najlepšie ručne (kosou) alebo vretenovou kosačkou. V každom prípade treba dbať, aby zariadenie bolo dostatočne ostré, netrhalo pletivá, resp. nevytŕhalo mladé rastliny zo substrátu. Po prvej kosbe sa doporučuje porast mierne privalcovať.
     Ak je mladý trávnik husto siaty a nechá sa prerásť, hrozí nebezpečie napadnutie plesňami.
     Ak nie je  dostatok prirodzenej vlahy doporučuje sa i po prvej kosbe aspoň mesiac pravidelná závlaha. Po dorastení na 10 cm sa skosí na 4- 5 cm.
Ošetrovanie hotového trávnika
     Ešte pred  založením trávnika je dobré rozhodnúť, aký vlastne trávnik chceme okrasný,rekreačný) a koľko času, energie a financií chceme venovať jeho údržbe. Na jar je treba trávnik vyhrabať, odstrániť vyhrabané zvyšky starého trávnika a prihnojiť najlepšie špeciálnym hnojivom na trávniky. Stačí aj dusíkaté hnojivo /napr.močovina, liadok/, ale na jar je lepšie kombinované hnojivo a potom behom vegetácie stačí dohnojovať iba dusíkatým hnojivom. Počas roka treba pravidelne zavlažovať a často kosiť  a podľa potreby odburiniť.
     Pri údržbe trávnika musíme počítať s dvomi, viacmenej v pravidelných intervaloch vykonávanými, činnosťami - kosením a zavlažovaním.
     Kosíme pokiaľ možno v pravidelných intervaloch, keď trávnik podrastie 1,5 - 2,5 cm nad úroveň výšky, na ktorú zvyčajne kosíme. Ak necháme trávnik prerásť, spodné časti porastu majú charakter „vytiahnutých rastlín“, dobre známy jav pri pestovaní za nedostatku svetla, zvýšenej vlhkosti. Ak takýto trávnik skosíme je výrazne svetlejší, navyše pri intenzívnom slnečnom žiarení hrozí „zhorenie“ trávnika. Pravidelným kosením teda nielen  udržiavame trávnik v dobrej kondícii, ale nakoľko vplyvom kosenia rastliny intenzívnejšie odnožujú, navyše ho aj zahusťujeme.
      Zavlažovanie trávnikov v našich končinách predpokladá 400 - 600 mm vlahy  za vegetačné obdobie. Pozor! To ale neznamená 2 - 3 mm závlahovej dávky denne. Koreňový systém tráv sa rozprestiera v hĺbke 10 - 20 cm, do tejto hĺbky sa teda musí závlahová voda dostať. Platí teda pravidlo nepolievať často ale výdatne, t. j. tak, aby sa závlahová voda dostala do koreňovej zóny.
    V súčasnosti je možné tento problém riešiť automatickými závlahovými systémami, ktoré registrujú pôdnu vlhkosť koreňovej zóny a spúšťajú závlahu na požadovanú dávku.
    Výživa  je ďalším dôležitým úkonom pri udržiavaní trávnikov. Vzhľadom na časté kosenie, závlahu dochádza k úbytku živín, preto je nutné zabezpečiť ich pravidelný prísun. Ročné nároky tráv predstavujú  25 - 30 g  dusíka na m2  trávnika (doporučuje sa rozdeliť na 3 - 4 diely, aplikovať:  apríl-máj, jún, august,
september); 75 - 100 g fosforu, aplikovať  v  auguste až októbri; podporuje hlavne v prvých rokoch rozvoj koreňového systému. Draslík v primeranom množstve zvyšuje odolnosť tráv k suchu, ročná dávka 60 g . m-2 sa aplikuje koncom vegetácie.Pre jednoduchosť možno doporučiť počas vegetácie aplikovať niektoré jednozložkové dusíkaté hnojivo, v príslušnej dávke, naopak na jeseň kombinované (napr. Cererit v dávke 2 kg . m-2). Z kvapalných hnojív môžemne aplikovať 1% Damisol v dávke 1 liter . m-2.
    I pri výžive trávnika dodržiavame zásadu, že je vždy výhodnejšie hnojiť niekoľkokrát s nižšími dávkami ako jednorázovo a veľa.
Údržba - ochrana pred burinami a chorobami
Burinou rozumieme akúkoľvek rastlinu, ktorá do požadovaného pestovaného spoločenstva nepatrí. Možnosť ovplyvniť mieru zaburinenosti parcely máme už pri zakladaní trávnika. Proti vzídeným burinám môžeme zasiahnuť jednak mechanicky - samotným kosením sa burinné druhy oslabujú, jednak použitím selektívných herbicidov (Lontrel, Staran, Trastan, Travin Stefes).
        Podľa našich skúseností je spoľahlivá a 100% pôsobiaca kombinácia herbicídov Lonthrel + Starane v dávke 20 ml + 45 ml na 10 l vody s prídavkom zmáčadla, nejlepšie Citowett.. Zakúpiť sa dá aj hotová kombinácia Lonstar. Tieto herbicídy zničia všetky dvojdeložné rastliny, to znamená, že nezničí prosovité trávy, ktoré niekedy nepríjemne hyzdia trávnik. Útechou je, že sú iba jednoročné a druhým rokom sa už neobjavia, pokiaľ je trávnik zapojený. Preto je najlepšie pred založením trávnika plochu odburiniť - necháme narásť pýr a prosovité trávy /samozrejme aj ostatné dvojdeložné buriny, ale tie sa dajú ľahko zničiť aj v hotovom trávniku/, a zlikvidujeme je Roundupom, ktorý nezanecháva v pôde rezidua. Až potom môžeme vysiať trávne semeno. Všetko sú listové herbicídy, preto striekame, keď má burina dostatočnú listovú plochu - nie po kosení. Po postreku sa odporúča 3 dni nekosiť, aby mala burina čas prijať všetok herbicíd z listov..
    Ešte raz - Roundup ničí trávu. Lonthrel, Starane ničia širokolisté buriny v tráve ! Nepomýľte sa !!
     Zarastanie trávnika machmi signalizuje zhoršovanie pôdnych podmienok alebo chyby pri pestovaní trávnika (nadmerná vlhkosť, zlá priepustnosť pôdy, zatienenie, nevhodné kosenie, nedostatok živín a až v poslednej miere zníženie pH, resp. nedostatok vápnika).
    Mach v trávnikoch sa dá zlikvidovať niektorými prípravkami, ktoré obsahujú vápno a zelenú skalicu, napr. Antimech, atď. Okrem chemickej ochrany treba aj mechanicky trávniky hlavne na jar prevzdušniť a mach vyhrabať - napr. ostrými hrabľami.
    MOGETON - účinná látka 25 % Quinoclamin, vo vode rozpustný prášok /WP/
Proti machom v trávniku - dávkovanie: 150 g/100 m2 pre aplikáciu postrekom, 10 l vody/10 m2 pre aplikáciu zálievkou alebo závlahou
     Z ochorení trávnika sú najčastejšie napadnutie hrdzami. Napádajú trávnik v neskorom lete, na listoch vytvárajú žltooranžový prach (spóry). Pleseň snežná napadá trávniky ak na nich dlho leží sneh. Podľa druhu a rozsahu môžeme aplikovať fungicídy.


Harmonogram najdôležitejších úkonov pri údržbe trávnikov

Jar

Leto Jeseň Zima
Trávniky nechávame prezimovať v pokosenom stave, sústavne odstraňujeme listy. V čase mrazov  trávniky neušlapávame, namrznuté listy sa lámu.
Koncom zimy je možné na trávniky rozprestrieť čistú kompostovanú zeminu vo vrstve 0,5-13mm.